Zablude o mršavljenju i treningu - Šta stvarno funkcioniše?
Otkrivamo najčešće zablude o mršavljenju, saunama, treningu sa tegovima i ishrani. Naučite šta stvarno pomaže u gubitku kilograma i izgradnji mišića.
Zablude o mršavljenju i treningu - Šta stvarno funkcioniše?
Sauna i gubitak kilograma - istina ili mit?
Mnogi veruju da boravak u sauni može pomoći u gubitku viška kilograma. Iako sauna aktivira metabolizam, jača sistem termoregulacije i pomaže u čišćenju organizma, preznojavanje do iznemoglosti nema veze sa stvarnim mršavljenjem. U sauni se gubi određena količina znoja što se trenutno odražava na telesnu težinu, ali ovaj gubitak se brzo nadoknadi unošenjem tečnosti u organizam.
Za postizanje trajnog rezultata u mršavljenju, ključna je kombinacija pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti. Samo smanjenje unosa hrane može dati rezultate, ali bez redovnog treninga efekti su obično kratkoročni.
Pet najčešćih zabluda o treningu
1. Lagano dizanje tegova stvara jake mišiće
Suprotno raširenom verovanju, izuzetno lagano dizanje tegova ne vodi do izuzetno jakih mišića. Najveće povećanje snage se postiže kada se faza dizanja izvodi što je moguće brže, uz kontrolisan spuštanj tegova. Dugački treningi sa minimalnim opterećenjem ne daju optimalne rezultate.
2. Veće količine proteina znače veću mišićnu masu
Iako proteini stimulišu proteinsku sintezu, neomerene količine belančevina nisu potrebne. Mnogo je bitnije vreme unošenja hranljivih materija. Posle napornog treninga preporučuje se unos šejka od dve trećine ugljenih hidrata i jedne trećine proteina, dok u toku dana treba obrnuti ovu proporciju.
3. Istezanje nogu je bezbednije od čučnjeva
Istraživanja pokazuju da vežbe otvorenog lanca (poput istezanja nogu) mogu biti potencijalno opasnije za kolena od pokreta zatvorenog lanca (kao što su čučnjevi). Razlog leži u neravnomernom pritisku na patelu koja nastaje zbog razlike u aktiviranju pojedinih delova kvadricepsa.
4. Treba izbegavati vežbe kada mišići bole
Ako bol nije intenzivan i ne ometa normalne pokrete, trening se može nastaviti. Početak treninga sa desetominutnim zagrevanjem na biciklu, praćen blagim aktiviranjem povređenog mišića sa tri seta od 10-15 ponavljanja može čak ubrzati oporavak.
5. Istezanje sprečava povrede
Istezanje povećava elastičnost, ali ne sprečava povrede tokom normalnih pokreta. Ključ za prevenciju povreda je pravilno zagrevanje koje postepeno ubrzava cirkulaciju i priprema mišiće za aktivnost. Istezanje je najefikasnije kada se radi na zagrejanim mišićima.
Mitovi o ženama i treningu sa tegovima
Rašireno je uverenje da dizanje tegova nije za žene zbog straha od prevelikih mišića. Međutim, za veličinu mišića je najviše odgovoran testosteron, čiji nivo kod žena je 20-30 puta niži nego kod muškaraca. Dizanje tegova preporučuje se svim ženama koje se bave fitnesom, a najbolji rezultati se postižu kombinacijom kardio treninga i treninga snage.
Mnoge žene izbegavaju tegove, a satima trče na traci ili voze bicikl, ne shvatajući da kombinacija ove dve vrste treninga može dati najbolje rezultate - očvrsnuće mišića, gubitak sala i ubrzan metabolizam.
Dodatne zablude o ishrani i treningu
Netačno je verovanje da se salo na stomaku može ciljano ukloniti trbušnjacima. Masnoća se ravnomerno raspoređuje po telu, a za vidljive pločice na stomaku najpre je potrebno smanjenje ukupne telesne težine kroz dijetu i kardio vežbe.
Još jedna česta zabluda je da trčanje ne oblikuje mišiće. Suprotno tome, trčanje može pomoći u izgradnji i definisanju mišića, posebno u donjem delu tela. Jedino profesionalni bodibilderi treba da ograniče trčanje zbog specifičnih ciljeva treninga.
Zaključak
Za postizanje optimalnih rezultata u mršavljenju i oblikovanju tela, ključna je kombinacija pravilne ishrane i uravnoteženog treninga koji uključuje i kardio i vežbe snage. Razumevanje naučnih činjenica i izbegavanje raširenih zabluda može značajno ubrzati postizanje željenih rezultata i sprečiti nepotrebne povrede.
Najvažnije je pristupiti treningu i ishrani na individualan način, svesni da ne postoji univerzalno rešenje koje odgovara svima. Konsultovanje sa stručnjacima i postepeno uvođenje promena u načinu života garantuje najbolje i najtrajnije rezultate.